psycholog online

Psycholog online – skuteczna forma pomocy

Czasami sytuacja zaskakuje. Dużym zaskoczeniem dla całego świata była epidemia, która na dobre odmieniła nasze spojrzenie na wiele różnorodnych tematów. Sprawiła też, że psychoterapia online w ostatnim czasie na stale zagościła w życiu wielu osób poszukujących pomocy psychologicznej. Coraz więcej psychoterapeutów oferuje swoje usługi za pośrednictwem Internetu. Czy psycholog online i psychoterapia online mają rację bytu? Czy jest złem koniecznym, do którego – jak do wielu innych trudnych rzeczy w życiu – należy się przyzwyczaić.

Wyniki badań

Zacznijmy od faktów. (W końcu terapia poznawczo-behawioralna mocno bazuje na dowodach naukowych.) Wiele przeprowadzonych badań konsekwentnie wykazuje, że psychoterapia online jest co najmniej tak samo skuteczna jak terapia “klasyczna”, prowadzona stacjonarnie. Warto zaznaczyć, że wachlarz trudności w przypadku których terapia ta była skuteczna, był dosyć różnorodny: stres, lęk, depresja, zaburzenia odżywiania, stres pourazowy. Co ciekawe, niektóre badania relacjonują wręcz wyższą (sic!) skuteczność terapii online w porównaniu do stacjonarnej, także w okresie 3 miesięcy od zakończenia terapii. Co więcej, dla osób wysoce lękowych psychoterapia za pośrednictwem Internetu może być po prostu bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Poniżej lista niektórych badań na temat skuteczności terapii online: 

Psycholog online - wady

Czy naprawdę jest tak kolorowo, jak sugerują to badania? Otóż nie, terapia online wiąże się z szeregiem “skutków ubocznych” w pakiecie na które raczej nie mamy większego wpływu. Na drodze bowiem stanąć mogą trudności techniczne, takie jak przerwy w połączeniach lub ich niska jakość. Mogą wywołać irytacją i frustrację. No, ale cóż, są normalnymi ludzkimi uczuciami – mamy do nich prawo, gdy coś nie idzie zgodnie z naszą myślą. Dodatkowymi ograniczeniem jest brak bezpośredniego kontaktu fizycznego. Ekran komputera znacząco ogranicza docierające od obydwu stron spotkania wskazówki wynikające z mowy ciała.

Psycholog online - zalety

Czy warto w takim razie się zrażać? W mojej opinii – odpowiadam stanowcze “nie”. Zdalna psychoterapia i pomoc psychologa niesie również ze sobą cały pakiet korzyści, takich chociażby jak te, wymienione poniżej:

 • wygoda i łatwość w zorganizowaniu sesji,
 • niższe koszty dojazdów i niższe koszty czasowe (czas zaoszczędzony z dojazdów),
 • większa prywatność,
 • komfort i możliwość prowadzenia rozmowy z dowolnego miejsca na świecie, gdzie tylko jest dostęp do Internetu (możesz prowadzić rozmowę z komputera stacjonarnego, laptopa, tableta lub nawet smartofona),
 • nieograniczony dostęp do specjalistów z dowolnego miejsca na świecie,
 • możliwość skorzystania podczas pobytu lub zamieszkania za granicą,
 • wygodne formy płatności i rozliczeń,
 • poczucie bezpieczeństwa. 

Wskazówki

Warto jednak trzymać się kilku zasad, tak aby móc w pełni skorzystać z sesji w formie online:

 • Jeszcze przed spotkaniem o umówionym terminie upewnij się, że wszystko działa jak należy (np. aplikacja, słuchawki, mikrofon). Czasami aplikacje potrafią się zawieszać, często się tak dzieje np. po aktualizacji systemu urządzenia – postaraj się wykluczyć ten czynnik.
 • Znajdź wygodne miejsce do siedzenia – spotkania trwają zazwyczaj ok. 50 minut – warto jest zadbać o swój komfort.
 • Wybierz czas i miejsce, w którym będziesz czuć się swobodnie, nie obawiając się tego, że ktoś usłyszy to, co mówisz.
 • Warto jest mieć przy sobie kartkę lub notes i coś do pisania. Podczas spotkania możesz dojść do ciekawych wniosków i refleksji – warto jest je utrwalić. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *