Konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna to pierwsze spotkanie z psychologiem lub psychoterapeutą. Jej celem jest poznanie Twoich potrzeb i zrozumienie natury zgłaszanych problemów. Jest to okazja, żeby wzajemnie się poznać i porozmawiać o Twoich celach i oczekiwaniach co do efektów. Będziemy mogli też wspólnie się zastanowić nad tym, która forma pomocy będzie najlepsza dla Ciebie. W wyniku konsultacji uzyskasz rekomendację co do dalszego postępowania. Psycholog (psychoterapeuta) wskaże również najbardziej odpowiedni sposób dalszej pomocy – może to być:

 • porada lub psychoedukacja,
 • kompleksowa diagnostyka psychologiczna,
 • psychoterapia indywidualna,
 • psychoterapia grupowa,
 • psychoterapia rodziny lub pary.

Rekomendacja co do dalszego postępowania stanowi uwieńczenie konsultacji psychologicznej. Może się także okazać, że konieczne jest skierowanie do innego specjalisty – np. psychiatry lub lekarza innych specjalizacji. 

Zazwyczaj, aby podjąć decyzję co do dalszych działań wystarczy jedno spotkanie – zdarza się jednak, że potrzebne są 2-3 wizyty. 

Konsultacja psychologiczna nie zobowiązuje Ciebie do podjęcia terapii – możesz skorzystać z niej jednorazowo wówczas, gdy pojawiają się trudności, pytania czy wątpliwości. Wstępne konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą stanowią jednak punkt wyjścia do rozpoczęcia psychoterapii. 

 

Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Pierwsza konsultacja z psychologiem może wywoływać różne emocje. Część osób odczuwa lęk przed konsultacją psychologiczną, obawiając się oceny lub krytyki. Nic bardziej mylnego! Psycholog lub psychoterapeuta prowadzący spotkanie postara się zadbać o Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa. Specjalista będzie też się odnosić do Ciebie z szacunkiem i dotrzyma tajemnicy zawodowej. 

Czego możesz się spodziewać na takim spotkaniu? Porozmawiamy o tym, co Cię sprowadza, jakich doświadczasz trudności, jakie są Twoje potrzeby oraz ja ogólne wygląda Twoja obecna sytuacja życiowa (tak, abyśmy mogli wspólnie się zastanowić nad tym, jak to wszystko wpływa na całokształt Twoje życia i zdrowia). 

Czasami psycholog lub psychoterapeuta może zaproponować wypełnienie testów lub kwestionariuszy – żeby móc lepiej zbadać funkcje psychiczne lub objawy i dobrać odpowiednią formę pomocy. 

Pamiętaj też, że wstępna konsultacja jest przestrzenią na zadawanie nurtujących Ciebie pytań – nie wstydź się skorzystać z tej możliwości. Każdy moment na zadawanie pytań jest dobry – a zrozumienie poszczególnych kroków pozwoli Ci się czuć pewniej i lepiej korzystać ze spotkań. 

Konsultacja psychologiczna - forma

Wstępna konsultacja może mieć różne formy. Najczęściej spotykamy się gabinecie, czasami jednak – kiedy nie ma takiej możliwości przeprowadzamy konsultację psychologiczną przez Internet (Skype lub Zoom). 

Czego możesz się spodziewać na takim spotkaniu? O co zapyta specjalista? Poniżej lista pytań, które mogą się pojawić na konsultacji. Nie traktuj jej jednak jako zestawu pytań na egzamin – na konsultacji nie ma dobrych, ani złych odpowiedzi, a psycholog z pewnością zadba o przebieg spotkania tak, aby było komfortowe i pomocne.

Pytania:

 • Jakich trudności doświadczasz? Jak długo one trwają i w jaki sposób wpływają na Twoje życie? Jak sobie z nimi radzisz?
 • Co się działo przed wystąpieniem trudności?
 • Jaka jest Twoja obecna sytuacja życiowa?
 • Jak wyglądają ważne dla Ciebie relacje? 
 • Jak przebiegało Twoje dzieciństwo?
 • Jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania wobec tego spotkania?

 

Krok 1. Wybierz formę spotkań (stacjonarnie lub online).

Krok 2. Wybierz usługę (Konsultacja psychologiczna).

Krok 3. Wybierz specjalistę.

Krok 4. Wybierz datę.

Krok 5. Przejdź do rezerwacji!